Strój do tańca brzucha – podkreśl swoją kobiecość


Idealny brzuch, według lansowanych przez media kanonów piękna, powinien być płaski i umięśniony. Jednak coraz częściej i głośniej mówi się o tym, że naturalnie zaokrąglony, lekko wystający kobiecy brzuch jest zdrowy i piękny.

Wystarczy spojrzeć na tancerki belly dance (ang. taniec brzucha). Nawet te współczesne nie epatują zapadniętymi brzuchami. Wprawiają z wdziękiem swoje krągłe biodra i apetyczne brzuszki w elektryzujący taniec. Ty też tak możesz!

Załóż strój do tańca brzucha i zacznij kręcić biodrami

Taniec brzucha to jedna z przyjemniejszych form akceptacji kobiecych krągłości, naturalnego, lekko wystającego brzucha. I do tego bardzo zdrowa. Pozwala też zaszaleć z ubraniem. Olśniewający, zwiewny, błyszczący strój do tańca brzucha podkreśla kunszt jego wykonania. Zakładając go możemy przenieść się w świat znany nam z orientalnych baśni…
Kolorowe i efektowne chusty do tańca brzucha to konieczny element stroju tancerki belly dance. Podkreślony nimi wirujący kobiecy brzuch przyciąga wzrok i olśniewa widzów. Chusty, mieniące się kolorowymi cekinami i ozdobione rzędami monet zawiązuje się nisko na biodrach, odsłaniając pępek. Dopełnieniem współczesnego stroju do tańca brzucha jest bogato zdobiony stanik, bolerko, pas, siatka na brzuch, kolorowa długa, zwiewna spódnica lub spodnie. Mamy też takie atrybuty tańca jak laski, skrzydła, wachlarze i woale. Kiedyś jednak było inaczej.

Kontrola, izolacja i precyzja – to nie takie proste

Taniec brzucha inaczej zwany tańcem orientalnym lub arabskim to najstarszy taniec świata. Uważa się, że narodził się w Egipcie. Obecnie jest nawet kilkanaście jego odmian, ale wszystkie koncentrują się na umiejętności nawiązania kontaktu ze swoim ciałem, z poszczególnymi mięśniami. Tutaj kręgosłup stanowi oś, wokół której krążą biodra i klatka piersiowa. Tradycyjny taniec brzucha nie potrzebuje dużej przestrzeni. Wymaga jednak od tancerki niesamowitej kontroli nad swoim ciałem. W tańcu brzucha izoluje się od siebie poszczególne części ciała i partie mięśni. To taniec, który słynie z kontrolowanych, precyzyjnych ruchów (zwłaszcza styl egipski), a zadaniem tancerki jest jak najdokładniejsze zilustrowanie muzyki swoim ciałem. Błędnym jest przekonanie, że jest to taniec erotyczny, służący uwodzeniu mężczyzn, choć zmysłowości i piękna nie sposób mu odmówić. Jednak kiedyś taniec ten był tradycyjnie częścią codziennego życia, tańczony głównie przez kobiety dla kobiet, w gronie rodziny podczas świątecznych okazji.

Odsłonięty brzuch na potrzeby kina

Taniec orientalny, który znamy dziś, ewoluował na potrzeby sceny i kina. Podobnie jak stroje do tańca brzucha tancerek. Kiedyś były to głównie długie suknie, przewiązane na biodrach szalem, który miał podkreślać ruchy bioder i brzucha. Dwuczęściowe kostiumy i odsłonięty brzuch pojawiły się dopiero w hollywoodzkich produkcjach. Kolorowy, wyszywany cekinami, koralikami i mieniącymi się monetami strój do tańca brzucha miał nie tylko podkreślać misterne ruchy, ale przede wszystkim nie pozwalał oderwać wzroku od wykonawczyni na kinowym ekranie.
Style tańca orientalnego różnią się w zależności od regionu – inaczej tańczy się w Egipcie, inaczej w Turcji, Syrii czy Libanie. Także strój do tańca brzucha jest inny. W Egipcie na przykład stroje są bardzie stonowane, tancerki częściej zakrywają brzuch (ze względu na panujące tam prawo) niż na przykład w Turcji – tu stroje są o wiele bardziej skąpe, zwłaszcza w okolicy bioder.

Tańcz na zdrowie!

Taniec orientalny stał się współcześnie popularny, gdyż w subtelny sposób pomaga wyrazić całą gamę emocji i uwolnić kobiece ciała od krępujących je, narzucanych przez media, ograniczeń. Odsłanianie krągłego brzuszka kobiecego nie spotyka się tu z krytyką, wręcz przeciwnie – jest w pełni akceptowane. Do tego wszystkiego taniec brzucha to samo zdrowie – kręcenie biodrami, nauka izolacji poszczególnych części ciała poprawiają jego elastyczność. Ruchy, które wykonuje tancerka są korzystne dla kręgosłupa, wzmacniają mięśnie, które odpowiadają za naszą postawę. Jeśli będziemy regularnie praktykować ten rodzaj tańca pojawią się całkiem miłe efekty uboczne w postaci wcięcia w talii i utraty tłuszczyku, wysmuklą się nasze ręce, a całe ciało stanie się gibkie, sprawne i wytrzymałe.

Zacznij od kręcenia kółek

Zacząć można w domu, podstawowe ruchy podpatrując w internecie. Gdy już nieco rozruszamy nasze biodra i klatkę piersiową kręcąc nimi kółeczka, warto skorzystać z kursu, gdzie pod okiem profesjonalnej tancerki nauczymy się doświadczać i kontrolować swoje ciało. Co najważniejsze – bez wystawiania mu surowej oceny. „Dzięki belly dance wyrazisz swoją kobiecość i zmysłowość w kręgu przyjaznych kobiet. Wystarczy poddać się transowi tańca i zaufać intuicji” – tak mniej więcej reklamują się szkoły orientalnego tańca. Kuszące – prawda?
Strój do tańca brzucha można zacząć kompletować od chusty. Nie jest to duży wydatek (trójkątną chustę obszytą monetami o szerokości 130 cm kupić już można w sklepach z orientalnymi produktami za 26 zł). Mając taką chustę na biodrach łatwiej się przenieść w świat orientalnego tańca. Kompletny, profesjonalny strój do tańca to wydatek nawet rzędu kilkuset złotych. Tańczymy najczęściej boso.
To co, nabraliście ochoty na kręcenie biodrami i pokochanie własnego brzuszka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki