SZARAWARY – SPORTOWA ELEGANCJA I NONSZALANCKI SZYK


Kilka faktów o alladynkach

Oto kilka ciekawostek na temat spodni, które od kilku lat cieszą się popularnością.

Szarawary, zwane inaczej hajdawerami, pumpami, alladynkami to szerokie, długie spodnie, które znamy głównie jako element tradycyjnego stroju męskiego i kobiecego na Bałkanach, w krajach arabskich, Azji Centralnej, Indiach czy Indonezji. Takie spodnie miały tancerki hinduskie, które mieszkały w pobliżu świątyń i odprawiały tańce rytualne w czasie obrządków. Uważane były za żony bogów i dlatego traktowano je z dużym szacunkiem.

Historia szarawarów na Rusi zaczyna się w XI wieku, kiedy nasiliły się wpływy ludów tureckich na tych terenach. Były one w tamtych czasach elementem ludowego stroju ukraińskiego i umundurowania wojsk kozackich. W XVI – XVIII w. noszono je na Wschodzie i w Polsce. W dobie sarmatyzmu widoczne były wpływy Orientu na strój szlachecki męski oraz ubiór do konnej jazdy, były też elementem ubioru Karaimek i Żydów na Podolu.

Na Zachodzie w 1850 roku Amelia Bloomer zaczęła popularyzować szarawary u amerykańskich kobiet. Zakładała na nie krótką spódnicę, koszulę i kamizelkę. Wywołało to niemały skandal obyczajowy, jak wiadomo kobiety chodziły wtedy w długich sukniach i spódnicach. Był to tzw. strój syryjski a spodnie zwano bloomerami. Nosiły je kobiety zaangażowane w ruch uprawnienia kobiet.

W czasach obecnych moda na szarawary jest różnie traktowana. Niektórzy uważają, że jest to odpychająca wersja typowych spodni i nazywają je pidżamami. Inni z kolei, np. tancerze, cenią ich dużą swobodę ruchów, komfort i wygodę. Alladynki to przykład ciekawego podejścia do mody, lekko nonszalanckie, nie kojarzą się już tylko ze strojem sportowym, wystarczy dobrze skomponować je zresztą ubrań i będą oryginalnym dopełnieniem Twojej stylizacji. Z bluzą czy t-shirtem i sportowymi butami są wyznacznikiem luzu, natomiast ze szpilkami i elegancką bluzką to koktajkowa kreacja na wyjście do restauracji. Nie trzeba zakładać obcisłych spodni, by zwrócić na siebie uwagę – styl i szykowność to przede wszystkim dopasowanie mody do siebie. To zestaw własnych kolorów i krojów, które eksponują atuty Twojej figury.

Moda współczesna a szarawary

Pumpy docenili projektanci mody, można je spotkać na pokazach takich twórców, jak: Givenchy, Kenzo, Ralph Lauren, Jean Paul Gaultier czy Vivienne Westwood. Uszyte z satyny, bawełny czy jedwabiu, z kokardą przy pasku lub wymyślnymi guzikami, jednolite bądź kolorowe niczym motyle. Przede wszystkim zwraca się uwagę na to, by nosić szarawary z butami na obcasie, wtedy inaczej układa się całe ciało i nogi pięknie się prezentują. Najlepiej wyglądają w tej stylizacji bluzki wpuszczone w spodnie, dość dopasowane, by stanowiły kontrast dla luźnego dołu. Jeśli chodzi o kolory, zachowujemy umiar, bo nietuzinkowy fason i wielobarwna stylizacja to już kiczowaty przepych. Alladyny nie pasują wszystkim, podobnie jak spodnie rurki, rozkloszowane spódnice czy bluzki z żabotami. Warto spojrzeć na siebie krytycznym okiem, postawić na oryginalność, która pasuje do Ciebie, moda jest przebogata i na pewno znajdziesz coś dla siebie!


Modnie i wygodnie
- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki