Skóra naturalna – uwielbiamy ją od tysięcy lat


Pięknie się starzeje, jest wytrzymała, trwała, niepowtarzalna, elastyczna, oddychająca i… droga. Nasza dzisiejsza bohaterka – skóra naturalna.

Niewiele mamy produktów, które przetrwały tak wiele trendów i są z nami od tysięcy lat. Czy wiecie, że już tzw. lodowy człowiek (Ötzi, który żył ponad 5 tysięcy lat temu, a którego zmumifikowane szczątki znaleziono w 1991 roku w południowym Tyrolu) nosił skórzane ubrania? Początkowo naukowcy uznali, ze były to skóry niedźwiedzia i kozicy, ale badania z użyciem najnowszej technologii wskazują, iż płaszcz i legginsy człowieka lodu zostały zrobione z baranicy, a dosyć prymitywne buty mokasyny ze skóry bydlęcej. Oznacza to, że w środkowej Europie już ponad 5 tys. lat temu ludzie hodowali zwierzęta i potrafili wykorzystać ich skóry do produkcji odzieży, pasów, rzemieni, butów, toreb, nosideł, pojemników czy namiotów. Obróbka skóry naturalnej jest więc taka stara jak ludzkość i ma bogatą historię.

Z czego jest zrobiona Twoja torebka?

Niby mogłoby się to wydawać oczywiste, ale wielu zastanawia się, z czego jest zrobiona skóra naturalna? Jak jest produkowana i co sprawia, że cena za metr kwadratowy skóry u producenta jest wysoka? Co przekłada się oczywiście na ceny sklepowe: jak mówimy o wyrobie skórzanym – wiemy, że tanio nie będzie.
Skóra naturalna zrobiona jest ze skóry zwierzęcej. Ta wykorzystywana głównie w przemyśle odzieżowym – pochodzi od bydła (skóry cielęce, krowie). Mamy też skóry końskie, koźlęce, owcze, świńskie oraz z gadów i płazów (wężowe, krokodylowe). Są tez skóry produkowane ze zwierząt futerkowych (m.in. norek, lisów i jenotów).

Rodzaje skóry naturalnej

W przemyśle skórzanym wykorzystywana jest skóra właściwa (którą dzielimy na lico i mizdrę). Skóra licowa oznacza wierzchnią, gładką warstwę skóry, a mizdra to nic innego jak wewnętrzna strona skóry. W przypadku grubych skór (np. świńskich) wyróżnia się także tzw. dwoinę, czyli warstwę skóry między skórą licową a mizdrą. Przykładowe rodzaje skóry naturalnej to na przykład zamsz (miękki i delikatny w dotyku, włoskie dłuższe od nubuku), nappa (gładka, miękka wysokiej jakości skóra), nappalan (skóra surowa, na którą nałożono cienką warstwę farby), nubuk (skóra licowa, delikatnie przeszlifowana, miękka, przypomina meszek, często mylona z zamszem).

Skóra naturalna – cena za metr nie jest niska

Skórę pozyskuje się zazwyczaj jako produkt uboczny wytwarzania mięsa. Niestety wciąż istnieją hodowle nastawione wyłącznie na pozyskanie skóry, a zwierzęta hodowane i zabijane są w niehumanitarny sposób. Dla skór zabijane są też dzikie, rzadkie okazy zwierząt. Wszystko to rzuca cień na to dobro luksusowe, jakim jest skóra naturalna. Jeśli jednak jest ona produkowana według zasad zrównoważonego rozwoju, zgodnie z przepisami prawa – możemy się tylko cieszy
jej niezwykłymi właściwościami. Ważne, byśmy jako konsumenci, mieli tego świadomość.
Pamiętajmy też, że skóra naturalna – w odróżnieniu od tzw. eko-skóry czyli skóry sztucznej, skaju – jest biodegradowalna. Różni się też od sztucznej skóry ceną – ta jest nawet kilkanaście razy wyższa. Cena za metr skóry naturalnej to koszt od ok. kilkudziesięciu do kilkuset zł. Materiały syntetyczne, będące imitacją skóry naturalnej kupić można w cenie do kilkudziesięciu złotych.

Produkcja – w trosce o zdrowie i środowisko

Skóra naturalna jest ponadczasowym materiałem. Stosowana jest w wielu branżach, Najwięcej zużywa jej przemysł obuwniczy, samochodowy, meblowy, odzieżowy oraz producenci toreb. Cena za metr skóry naturalnej zależy od kraju jej pochodzenia i sposobu produkcji.
Zanim skóra trafi na półki sklepowe jako buty, torebki, ubranie czy będzie stanowiła tapicerski materiał w samochodach, jachtach, samolotach lub meblach – przechodzi wiele procesów oczyszczających i konserwujących. Garbowanie to najważniejszy etap w produkcji skóry. To właśnie dzięki środkom garbującym, skóra zwierzęca staje się miękka, elastyczna i trwała. Kiedyś garbarnie skór umiejscawiane były poza miastami (mówimy tu o średniowieczu, kiedy nastąpił rozwój garbarstwa), praca garbarzy była bardzo nieprzyjemna i szkodliwa, w trujących oparach, a ścieki powstałe przy jej produkcji wylewano do rzek. Obecnie skóra wyprawiana jest w przeważającej mierze przy zastosowaniu nowych technologii i zwraca się bacznie uwagę na fakt, by było to robione w sposób bezpieczny i przyjazny środowisku.

Skóra naturalna – solidność na lata

Skóra może być gładka, szorstka, błyszcząca, miękka… Każda jest niepowtarzalna, ale producenci dążą do tego, by zaspokoić najbardziej wymagających konsumentów, którzy za dobry produkt są chętni zapłacić wysoką cenę. Dlatego większość skór przechodzi kilka etapów obróbki, by osiągnąć założony efekt.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, skóra naturalna jest bardzo wszechstronnym materiałem, z którego otrzymujemy wysokiej jakości produkt rękodzielniczy.
Jest bardzo wytrzymała na rozciąganie, ale jednocześnie elastyczna, trwała, odporna na uszkodzenia, oddycha i ma właściwości izolujące oraz grzewcze. Wyroby skórzane, odpowiednio pielęgnowane, zachowują swoją trwałość przez dziesiątki lat. I jak to się ładnie określa – pięknie i szlachetnie się starzeją.
Największymi producentami skór naturalnych surowych (czyli skór po wstępnej obróbce, zakonserwowanych) są obecnie Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Kolumbia, Australia i Nowa Zelandia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki