PAPIER CZERPANY – KILKA CIEKAWOSTEK


Z czego, jak i gdzie?

Papier czerpany powstaje, gdy wyodrębniamy pojedyncze włókna surowców roślinnych albo współcześnie z odpadów papierniczych, następnie formujemy karty z wodnej zawiesiny włókien, które odsączamy na sicie. To tak ogólnie. Trochę historii?

Przyjmuje się, że wynaleziono go w Chinach ok III w. p. n. e. Proces jego tworzenia był przez wieki owiany tajemnicą, dopiero w czasach średniowiecza w Europie rozwiano tę zagadkę. Wytwarzano go ręcznie z łyka wybranych drzew i krzewów, np. morwowych, odpadów konopnych, słomy ryżowej, bambusa albo rozdrobnionych szmat. Papier z lnu czy jedwabiu był kosztowny i kupowali go tylko wybrani. Papier uzyskany z pulpy szmacianej był bardzo odporny na zniszczenia, stosowano go do produkcji drogocennych, ważnych druków z XV wieku. Współcześnie mamy papier algowy wykonany z zielonych alg weneckich albo papier piwny z Niemiec, produkowany z osadów browarnianych.

W Europie (Półwysep Iberyjski, Sycylia) zaczęto go produkować na większą skalę w XI wieku. Wraz z drukiem pojawiło się zapotrzebowanie na nowe techniki wytwarzania tego papieru, powstawały specjalne maszyny, np. tzw. cep holenderski. Wraz z rokiem 1803, kiedy postawiono pierwszą w Anglii maszynę do papieru, produkcja papieru czerpanego zaczęła się zmniejszać. Dopiero pod koniec XX wieku, kiedy zyskał nową funkcję, zaczął być na nowo produkowany. Zaczął być popularny ze względu na swoje walory artystyczne, dizajnerskie. Jedynie w krajach Dalekiego Wschodu tradycja wytwarzania papieru czerpanego trwa nieprzerwanie przez wieki po czasy obecne.

Jak zrobić kartki z papieru czerpanego?

W czasach współczesnych nie używamy papieru czerpanego na co dzień, lecz traktujemy go jako raczej coś ozdobnego albo ciekawy gadżet. Produkowane są notesy z kartkami z papieru czerpanego, papeterie, kartki do malowania farbami. Osoby, które cenią rękodzieło często same zajmują się wytwarzaniem tego papieru, wtedy każda powstała sztuka jest niepowtarzalna. Można eksperymentować z barwnikami, dodatkami roślinnymi oraz fakturą, którą chce się stworzyć na powierzchni.

Jak zrobić taki papier w domu?

Można wykorzystać wszelkie materiały, najważniejszy jest jednak sam papier jako podstawowy składnik – stare gazety, wytłoczki do jajek, kartony, papier toaletowy czy ręcznik papierowy. Jeśli chcemy uzyskać jednolity barwnik trzeba używać niezadrukowanego papieru, by później w efekcie końcowym nie było zabłąkanych strzępków z nierozpuszczonymi drukowanymi literkami. Papier należy włożyć do garnka z gorącą wodą na całą noc, by dobrze namókł. Można go nawet trochę pogotować. Następnie należy przemiel kilkanaście razy powstałą pulpę mikserem, by nie było widać kawałków papieru. Można dolać wody, by masa nie była za gęsta. Do przemielonej masy dodaje się krochmal na zimno wg proporcji z opakowania i miesza na jednolitą masę. Następnie trzeba przygotować szablon wielkości, w której chcesz otrzymać czerpaną kartkę: na tekturze połóż drugą tekturę z wyciętym okienkiem o odpowiednich rozmiarach. Wlej w okienko masę i, jeśli chcesz mieć papier z cienkimi dekoracjami, poukładaj na wylanej masie suche kwiaty albo liście. Oby odcisnąć nadmiar wody, połóż na masę papierową bawełniane ściereczki i przejedź lekko po wierzchu wałkiem kuchennym. Delikatnie, by nie zniszczyć powstałej struktury papieru. Następnie, kiedy już odsączysz wystarczająco powstałą kartkę, zostaw papier z formą do wyschnięcia i utrwalenia w suchym i przewiewnym miejscu.

Tak powstałe kartki papieru są idealne do malowania akwarelami, pastelami, można na nie przyklejać zdjęcia oraz pisać piękne listy. Bądź kreatywny i spróbuj zrobić kilka takich kartek.

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki