Najwygodniejsze poduszki na świecie


Masz takie? Na pewno? A wiesz w ogóle, na czym śpisz? Twoja poduszka jest naturalna czy syntetyczna? Niska czy wysoka? Kiedy ją wymieniałeś? Poczekaj, zanim popędzisz to sprawdzić przeczytaj, na co zwrócić uwagę, by stać się posiadaczem najwygodniejszej poduszki na świecie.

Sporo pytań na początek, prawda? A to dlatego, że i temat jest bardzo ważny, a często bagatelizowany. Śpimy na byle czym, nie dbamy o jakość naszego snu, a potem łykamy tony tabletek na ból głowy, karku, kręgosłupa. Stop! Nie tędy droga. Twoja poduszka może być najwygodniejszą poduszką do spania, a my podpowiemy ci, jak to zrobić. Co bierzemy pod lupę? Przede wszystkim kształt i wypełnienie.

Najwygodniejsza poduszka na świecie dla twojego kręgosłupa

Na początek warto przeanalizować, jak śpisz. Niektórzy potrafią przespać całą noc prawie w tej samej pozycji, inni zmieniają ją wiele razy. Warto dowiedzieć się, w jakiej konkretnej pozycji leżysz najczęściej i najdłużej. Poduszka nie służy bowiem tylko do poprawy komfortu spania (nie lubisz, jak jest twardo pod głową, co?). Jej zadanie jest o wiele ważniejsze – dobrze dobrana poduszka stanowi podparcie dla kręgosłupa szyjnego, jego stabilizację. Ma wspomagać dobre ułożenie naturalnych krzywizn kręgosłupa, tak by mięśnie mogły odpocząć.

Na brzuchu czy na boku?

Wiesz już, że wybór poduszki jest bardzo ważny, gdyż to właśnie od niej zależy, czy nasz kręgosłup będzie prawidłowo ułożony i czy będziemy wypoczęci. Jeśli już wiesz, czy śpisz na boku, na brzuchu czy na wznak – zacznij szukać. W sklepach są całe regały poduszek uwzględniających pozycje, w jakich śpimy.
Zacznijmy od osób śpiących na boku – jeśli to twoja grupa, to potrzebujesz stabilnej poduszki, która ma odpowiednią wysokość i twardość, by podtrzymywać prostą linię kręgosłupa. Gdy po obudzeniu odczuwasz ból lub zesztywnienie w bocznej części szyi to znak, że masz zbyt niską lub zbyt wysoką poduszkę i śpiąc na niej masz nienaturalne wygięcie szyi. Dobrze dobrana poduszka powinna wypełniać przestrzeń pomiędzy barkiem, a uchem na takiej wysokości, by nasz kręgosłup w bocznej pozycji z poduszką pod głową był w linii prostej.
Zdaniem ekspertów, najwygodniejsze poduszki do spania na świecie dla osób śpiących w pozycji bocznej to te z obniżonym środkiem i wyprofilowanymi bokami (powstaje taki wałek pod szyją). Nie każdemu jednak taki z góry narzucony kształt odpowiada. Takie poduszki warto testować – na szczęście obecnie w sklepach jest taka możliwość i nikt się nie obrazi, jeśli ułożysz się na dłuższą nawet chwilę na testowej poduszce.

Gdy śpisz na wznak lub na brzuchu

Zupełnie inaczej ma się sprawa, jeśli Twoją ulubioną pozycją jest spanie na plecach. Według specjalistów, taka pozycja do snu jest najzdrowsza, gdyż odciąża kręgosłup i rozluźnia kark. Nie uciskamy też narządów wewnętrznych. Poduszka do spania na wznak powinna być średniej twardości i stosunkowo niskiej wysokości. Za wysoka poduszka może powodować bóle kręgosłupa, a także złe ułożenie głowy (ściągnięcie jej w dół), co powoduje utrudnienie oddychania. Poduszka powinna więc utrzymywać głowę w odpowiedniej, odwiedzionej nieco do tyłu pozycji.
A jak wybrać najlepszą poduszkę do spania jeśli jesteś fanem spania na brzuchu? No cóż, najpierw musisz wiedzieć, że ta pozycja, chociaż wydaje się najwygodniejsza, nie jest najzdrowsza dla twojego kręgosłupa. Dlaczego? Nie jesteś w stanie utrzymać go w naturalnym położeniu (zawsze przecież masz odwróconą na jeden bok głowę). W tej pozycji dochodzi też do ściśnięcia dolnych części brzucha, nadmiernego obciążenia płuc, a także ucisku na twarz. Jeśli jednak to jest „twoja” pozycja – tym baczniej musisz przyjrzeć się swojej poduszce. Zdecyduj się na dosyć niską, by nie nadwyrężała kręgów szyjnych. Producenci poduszek zadbali i o tę grupę klientów i proponują ekskluzywne poduszki do spania na brzuchu w kształcie… motyla. Podobno się sprawdzają.

A co w środku najlepszej poduszki do spania?

Wyjątkowo wygodne poduszki do snu muszą oczywiście mieć odpowiednie wypełnienie. Kiedyś były to głównie puch i pierze, ale obecnie dzięki nowym technologiom można wybrać także wypełnienie syntetyczne lub piankowe. Co i dla kogo – to zależy oczywiście od indywidulanych potrzeb czy wskazań zdrowotnych.
Puch i pierze to wciąż popularny i naturalny rodzaj wypełnienia poduszek, ale nie nadaje się np. dla alergików, gdyż może uczulać. Najbardziej ekskluzywny i tym samym dosyć drogi jest puch gęsi – jest przewiewny, dobrze utrzymuje ciepło i absorbuje wilgoć, ale jest trudny do pielęgnacji i utrzymania w czystości. Poduszki z takim wypełnieniem nadają się do spania w każdej pozycji.
Poduszki piankowe wykonane są z: pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub z naturalnego lateksu. Są polecane osobom z alergiami oraz z problemami z kręgosłupem. Są sprężyste i dopasowują się do kształtu głowy i szyi. Mamy też poduszki syntetyczne – należą do tych najtańszych, są antyalergiczne, miękkie i trwałe. Ich ogromną zaletą jest możliwość parania w pralce i suszenia w suszarce.

A może ziarna zamiast puchu?

Są też na rynku poduszki z roślinnym wypełnieniem naturalnym. Jeśli cierpisz na bezsenność, migreny albo żadna z powyższych opcji nie zdaje rezultatu – poszukaj poduszek z wypełnieniem np. ekologicznych łusek zbóż, pestek czy nasion. Rodzaje ziarna pomagają na konkretne schorzenia. Popularne są poduszki z gryką, orkiszem, prosem, często z dodatkiem aromatycznych ziół np. lawendy.
Kiedy już wybierzesz swoją najwygodniejszą poduszkę na świecie nie zapomnij jej ubrać. Do snu doskonała będzie poszewka z bawełny o satynowym splocie. A jeśli poduszki pełnią także rolę ozdobną twojej sypialni czy salonu – wybierz dekoracyjne poszewki, które stworzą przytulny nastrój i zachęcą do odpoczynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki