Lampa solna – cena, właściwości, przeciwwskazania


Całe życie uczą nas, że sól jest szkodliwa. W nadmiernym spożyciu – na pewno, ale ta propozycja zastosowania soli raczej nie pozwoli jej przedawkować. Chcesz wiedzieć, co to takiego i ile kosztuje? To lampa solna. Cena zależy głównie od rozmiaru i wagi kryształu soli. Przyjrzyjmy się, jakie ma właściwości, przeciwwskazania, ceny. Czy warto ją mieć w swoim domu czy jest tylko modnym elementem dekoracyjnym powracającym na salony?

Być może jako dziecko widziałeś ją w mieszkaniu cioci lub babci na stoliku nocnym. Być może nawet kiedyś ją lizałeś… Ten solny gadżet wywodzi się z polskiej Kopalni Soli „Wieliczka”, gdzie na początku XX wieku polscy górnicy rzeźbiarze sprzedawali go jako pamiątkę z kopalni (do tej pory lampy solne są tu sprzedawane w stacjonarnym sklepiku). Jednak to ze względu na lecznicze właściwości lampy solnej staje się ona znowu popularna nie tylko w polskich domach, ale i na całym świecie, gdzie powrót do natury i zdrowego stylu życia stał się modnym trendem.

Lampa solna – energia z głębi ziemi

Lampa solna to nic innego jak duży kryształ, bryła soli kamiennej w stu procentach naturalnego pochodzenia, szlifowana, wydrążona w środku, w której zamocowana jest żarówka z włącznikiem. Osadzona najczęściej na drewnianej podstawce. Oryginalne lampy solne produkowane są z kryształów wydobywanych z głębokości ok. 600 m.
Lampa solna jest unikatowa w swoim kształcie – nie ma dwóch takich samych kryształów. Są co prawda w sprzedaży lampy solne najpierw rzeźbione, potem szlifowane, ale te gładkie i wypolerowane mają mniej potencjału leczniczego niż lampy o naturalnej, szorstkiej powierzchni.
Kolor lampy zależy od grubości warstwy solnej, z której pochodzi bryła. Mamy kryształy białe, różowe, żółte aż po ciemnopomarańczowe. I takiego koloru też światło emituje włączona lampka.

Sól i żarówka to dobre połączenie

Przy wyborze lampy trzeba zwrócić uwagę na zastosowaną w niej żarówkę – powinna być ona starszego typu, wydzielająca ciepło. Dlaczego? Lampa solna ma właściwości jonizacyjne – pod wpływem ciepła wydzielanego właśnie przez zainstalowaną żarówkę, na powierzchni kryształu soli zachodzą procesy fizykochemiczne, które są źródłem ujemnych jonów – anionów. To one chronią nasze zdrowie i odpowiadają za dobre samopoczucie. Lampy solne są więc naturalnymi jonizatorami powietrza. Wybierając ją, nie patrzmy tylko na kolor i cenę lampy solnej, ale sprawdźmy, czy w środku nie mamy zainstalowanej żarówki LED – ta się nie sprawdzi, gdyż dioda nie nagrzewa się do wysokich temperatur. Jakie są inne właściwości lampy solnej?

Lampa solna właściwości zdrowotne i relaksacyjne

Lampy solne są nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim wykazują właściwości lecznicze. Dotyczą one przede wszystkim infekcji górnych dróg oddechowych. Polecane są zwłaszcza alergikom, gdyż oddychanie oczyszczonym z kurzu, grzybów i pleśni, zjonizowanym powietrzem wzmacnia odporność.
Lampy solne mają właściwości relaksujące i uspokajające, ich kojące światło zaleca się osobom znerwicowanym oraz borykającym się z depresją. Terapia kolorem lampy solnej przydaje się zwłaszcza w ciemne, jesienne i zimowe dni. Są one dobrym źródłem światła ciepłego, które ułatwia zasypianie (w odróżnieniu od niebieskiego emitowanego przez telefony komórkowe, tablety, laptopy).

Lampa solna cena zdrowia

Dlatego warto lampę solną mieć na stoliku nocnym – i za cenę kilkudziesięciu złotych, bo tyle kosztuje najmniejsza lampka – zasypiać spokojnie.
Warto je też ustawiać przy urządzeniach, które wytwarzają pole elektromagnetyczne: monitorach komputerów, laptopach, telewizorach, mikrofalówkach.
Uważa się też, że lampy solne wpływają pozytywnie na samopoczucie, koncentrację, wspomagają efektywność pracy. Bez względu na cenę, lampę solną powinny sprezentować sobie osoby narażone na stres, ciężko pracujące, wyczerpane psychicznie.

Modna lampa solna. Przeciwwskazania trudno znaleźć

W zasadzie brakuje konkretnych przeciwwskazań do stosowania lampy solnej. Niektórzy obawiają się zbytniego ozonowania powietrza (ale te ostrzeżenia dotyczą raczej dużych grot solnych, a to zupełnie inny temat). Wiadomo na pewno, ze ilość emitowanych jonów ujemnych zależy od wielkości i porowatości powierzchni bryły solnej, z której wykonana jest lampa. Im większa i porowata – tym więcej jonów ujemnych.
Aby działanie lampy solnej było odczuwalne, to np. w pomieszczeniu o wielkości 10 m2 rekomenduje się zastosowanie lampionu solnego o wadze od 2 do 4 kg (cena lampy solnej o tej wadze to wydatek ok. 50 zł). Im większy pokój, tym większa lampa lub kilka mniejszych.
Żeby lampa solna zachowała swoje właściwości, należy czyścić ją regularnie z kurzu wilgotną, czystą ściereczką. Podgrzana ciepłem żarówki sól – poza emitowaniem ujemnych jonów i minerałów, zmniejsza ilość kurzu w powietrzu. Lampa solna nie powinna być stawiana w łazienkach, ze względu na panującą w nich wilgoć.
Zważywszy na wyżej przytoczone zalety kryształów soli rekomendujemy: kupujemy lampę solną. Przeciwskazania nie istnieją.

Większa lampa solna – cena idzie w górę

To teraz nasuwa się pytanie: za ile ten cudowny element dekoracyjno-uzdrawiający możemy kupić? I gdzie?
Ceny lamp solnych kształtują się od ok. 40 zł do nawet kilkuset. Uzależnione są od wielkości i wagi bryły soli oraz kraju pochodzenia. Większość lamp solnych dostępnych w sklepach produkowana jest obecnie z soli pakistańskiej i himalajskiej. Cena lampy solnej z krajów Bliskiego Wschodu jest konkurencyjna w stosunku do polskich wyrobów, a właściwości ma takie same.
To dobry, naturalny i zdrowy zakup na jesienno-zimowe wieczory w domu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki