Makatki

Pokaż / ukryj kategorie
34,90 
34,90 
34,90 
34,90 
34,90 
34,90 
34,90 

Makatki na ścianę – odrobina orientu w Twoim domu

Co to jest makatka i dlaczego musisz mieć ją w swoim wnętrzu? Już mówimy. Makatka to niewielka tkanina dekoracyjna. W przeciwieństwie do popularnych, bawełnianych narzut, makatki na ścianę są mniejsze – mają około 110 centymetrów wysokości oraz 70 centymetrów szerokości. Wymiary mogą się różnić w zależności od wzoru. Makatki, w zależności od tego, co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje. Motywy zdobnicze zależą w głównej mierze od przeznaczenia i miejsca, z którego pochodzą. Makatki pochodzące z Indii przedstawiają przede wszystkim wizerunki Bóstw lub symbole buddyjskie. Popularne są również wizerunki planet, znaków zodiaku oraz mandali – przyciągających wzrok rysunków na planie koła. Materiałowe makatki przeżywają obecnie swój renesans, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych obrazów, mogą być zawieszone wszędzie. Ba, mogą nawet pełnić rolę ozdobnego obrusu na stół lub komodę.

Makatki na ścianę – oryginalna stylistyka oraz funkcjonalność

Nie musisz być miłośnikiem orientalnego stylu, aby wkomponować makatkę do swojego wnętrza. Tak nietuzinkowy element wystroju doskonale wpisze się zarówno w kolorowy styl hippie, jak i nieśmiertelny styl hygge. Będzie idealnym zwieńczeniem ściany w salonie, sypialni lub przedpokoju. Wykonana z wysokiej jakości bawełny, ręcznie barwiona makatka to również doskonały pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Z pewnością podbije każde serce pięknymi, dopracowanymi do perfekcji detalami oraz nietuzinkowym wzornictwem. Makatki z wizerunkami Bóstw, buddyjskich symboli lub mandali mogą być również pomocne przy medytacji, jako narzędzie wizualizacji różnych aspektów umysłu. Czemu? Już mówimy.

Co to jest makatka i skąd pochodzi?

Jak już wspomnieliśmy, makatka to niewielka tkanina dekoracyjna. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że historia makatek jest długa, a tkaniny zdobione w ten sposób występują na całej kuli ziemskiej. Jednymi z pierwszych bez wątpienia są początkowe formy tybetańskich thank. Thank oznacza „płaski obraz” i jest to rodzaj malowanego lub haftowanego zwoju o tematyce religijnej. Jedną z jego zalet była możliwość zwinięcia, co ułatwiało jej transport. Thanki bywają zawieszane w klasztorach buddyjskich i prywatnych domach. Często służą jako wspomniana już pomoc w medytacji, będąc narzędziem wizualizacji różnych aspektów umysłu. Decydując się na zawieszenie makatki w domu trzeba przede wszystkim świadomie wybrać wizerunek, który przedstawia. Popularne mandale, w najszerszym znaczeniu są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę. Wizerunki Bóstw natomiast mogą przynieść domostwu spokój i harmonię lub przeciwnie – chaos. Podsumowując – makatki na ścianę to dekoracje, które dodadzą charakteru każdemu wnętrzu. Doskonale wpiszą się w każdy styl – od kolorowe hippie, po przytulne hygge. W związku z tym to również idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Warto jednakże wybierać świadomie symbolikę przedstawioną na materiale.

 

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
LOKAAH TREE BANAŚ SPÓŁKA JAWNA
TRAKT ŚW. WOJCIECHA 395, 80-007 GDAŃSK
KRS: 0000736666
NIP: 5833309913
REGON: 380552676
+48 513-502-028 (pn.-pt. 07:00-15:00)
[email protected]
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki