HENNA – CIAŁO W PTAKACH I KWIATACH


Czym jest henna?

Henna to roślina o nazwie Lawsonia Inermis. Rośnie w gorącym suchym klimacie Indii, Pakistanu, Półwyspu Arabskiego i Afryki Północnej. Jej łodygi i liście zawierają naturalny barwnik, wykorzystywany do barwienia skóry, włosów i wełny. Intensywność barwy zależy od klimatu, w którym rośnie roślina. Im bardziej suchy, tym liście zawierają więcej taniny, zatem barwią na ciemniejszy kolor.

Pierwsze dowody na stosowanie henny można odnaleźć w zabytkach neolitycznej sztuki. Około 6000 r. p.n.e. powstały wizerunki ludzi z czerwonymi dłońmi odkryte w Çatalhöyük w Turcji. Ślady tatuaży z henną odkryto na mumiach egipskich oraz w Knossos na freskach postaci z zabarwionymi na czerwono palcami. O hennie wspominają też mity sumeryjskie, indyjskie Wedy, Biblia i Koran.

Henna to z indyjskiego Medhika – to nie tylko nanoszenie malowidła na ciało, to cały rytuał błogosławieństwa i pomyślności. Henna sama w sobie jest amuletem – ma przynosić miłość, bogactwo i pomyślność. Mimo, że może być nanoszona właściwie na całe ciało, najczęściej robi się ją na dłoniach oraz stopach, tam skóra ma najmniej pigmentu i rysunek długo się utrzymuje. Wzory henny zapewniają pomyślność, chronią przed złym okiem, zakłada się je w ważnych momentach życia rodzinnego, jak ślub czy poród, oraz życia religijnego – święta hinduskie Dival, Karhva Chaut. Technika malowania henną jest podobna w Indiach, Pakistanie czy Afryce, jednak w każdym kraju wzory przemawiają innymi językami symboli. Arabska henna to kompozycje geometryczne, natomiast hinduskie wzory zasadzają się na słońcu otoczonym kwiatami i zwierzętami. Czerwono-brązowe wzory nie tylko zdobią czy „zaklinają” szczęście, również chronią zdrowie, henna ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Mehndi Rasam

Najczęściej kojarzymy hennę z hinduskim zwyczajem ślubnym. Dwa dni przed ceremonią odbywa się przyjęcie dla Panny Młodej, Mehndi Rasam. Dom dekoruje się kwiatami, są tańce i piękna muzyka a wieczór kończy wystawna kolacja. Przychodzą rodzina i przyjaciele. Właśnie w tym czasie ręce panny młodej są malowane od czubków palców po łokcie, a nogi ozdabiane od stóp po kolana. W tatuażach ukryte jest imię pana młodego, a on sam musi je odczytać przed ceremonią, to przyniesie trwałość i szczęście w małżeństwie. Popularne wzory, które pokrywają ciało, to kształty kwiatowe, zawijasy, tzw. paisley, motywy pawia, boga-słonia, pawia, łabędzia, motyli czy winorośli, jak również sceny związane ze ślubem: powitanie pana młodego przez pannę młodą. W niektórych stanach Indii ozdabia się również skórę pana młodego, a wzory są nie mniej skomplikowane. W najbiedniejszych rodzinach henna umieszczana jest na nadgarstkach i nasadach palców – zastępuje wtedy bransolety i pierścienie.

Malowanie henną staje się obecnie modną alternatywą dla trwałych tatuaży. Ma znaczenie nie tylko jako obrzęd religijny, ale traktowana jest jako ozdoba i coraz częściej stosowana jako element orientalnego dizajnu.

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki