Taniec brzucha, belly dance, orientalny taniec zmysłów


Skąd pochodzi taniec brzucha?

“Taniec brzucha” nie jest nazwą oryginalną. W krajach arabskich nosi on nazwę “raqs sharqi lub al-hizzi”, co odpowiednio znaczy “taniec wschodni lub taniec orientalny”. Przymiotnik “orientalny” jest mylący, niektórzy niepoprawnie włączają do tego nurtu tańce ogólnie pojętego Orientu, w tym Indii czy Chin, które nie mają nic wspólnego z tańcem brzucha. Kiedy mówimy o jego pochodzeniu, wiążemy go z terenami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Nazwę prawdopodobnie wprowadzili Francuzi, jako określenie “danse du ventre” (fr. taniec brzucha) w stosunku do tańca Ouled Nail, prezentowanego w miejscowości Bou Saada w Algierii, kiedy tancerka poruszała jedynie mięśniem przepony. Wkrótce zaczęto rozszerzać te określenie na wszystkie tańce z Północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu, które wiązały się z charakterystyczną pracą brzucha tancerki.

Inna, mylna teoria nazewnictwa mówi, że termin ten wywodzi się od zasłyszanego określenia “beledi” (jeden z gatunków tańca lub grupa rytmów). Słowo te zniekształcono do angielskiego “belly”, stąd belly dance. Nie jest to jednak prawda, gdyż termin “belly dance” pojawił się w języku angielskim jako tłumaczenie francuskiego “danse du ventre”.

Trochę techiki i rodzajów tańca brzucha

Bardzo istotne w tańcu orientalnym jest izolowanie od siebie poszczególnych części ciała i partii mięśni. Bardzo charakterystycznym ruchem są tzw. shimmies, czyli ruchy drżeń całego lub poszczególnych części ciała. Właściwe ruchy mięśni brzucha występują bardzo rzadko i jest ich tylko kilka (fala brzucha, shimmy przeponowe, popy, locki mięśni brzucha). Natomiast praca mięśni brzucha często wiąże się z wykończeniem ruchów bioder lub klatki piersiowej.

Można wyróżnić wiele odmian tańca orientalnego, a także tańce, które są z nim kojarzone lub się z niego wywodzą. Należy pamiętać o płynnych granicach i przenikaniu się odmian, różnicach występujących na terenach krajów: Egipt, Turcja, USA, Liban, Syria, Maroko, Tunezja.

Dla przykładu, klasyczny taniec turecki, w którym widoczna jest duża ruchliwość tancerki na scenie, nawiązuje figurami do tańca romskiego, gdzie figury odzwierciedlają temperament tancerki: podskoki czy ekspansywne ruchy bioder. Natomiast ruchy rąk tancerek tańczących w tym stylu są miękkie i bardziej płynne niż np. u tancerek reprezentujących klasyczny styl egipski. Ponadto styl turecki charakteryzuje się mniejszą izolacją między ruchami górnych i dolnych partii ciała. Tureckie tancerki brzucha były prekursorkami figury tanecznej zwanej “falą brzucha”.

Z innych ciekawych rodzajów tańca orientalnego mamy np. taniec faraoński ze świecami i skrzydłami Isis, który stanowi rekonstrukcję sakralnych tańców egipskich, czy taniec Ghawazee, wykonywany przy wtórze cymbałów, który reprezentuje plemię Romów zamieszkujących Egipt.

Odrębną kategorię stanowią wykonania będące fuzją tańca orientalnego oraz innych gatunków tanecznych, np.: Tribal – fuzja tradycyjnego tańca brzucha oraz tańców północnoafrykańskich, indyjskich czy flamenco oraz taniec Bellywood – połączenie tańca orientalnego z tańcem z filmów indyjskich.

Tajemnica brzucha

Tancerki “belly dance” kojarzone są nagim brzuchem, bogato zdobionym stanikiem i chustą z monetkami na biodrach. To wpływ aktorek z Hollywood, które zafascynowane kulturą Orientu, stworzyły nową tancerkę na potrzeby filmu – odkryły ciało i uzupełniły strój cekinami, frędzlami i błyszczącymi kamieniami, by bardziej kusił i rzucał się w oczy. Dawniej tańczono w długich, skromnych, skąpo przyozdobionych sukniach. Czasami występowała gorsetowa kamizelka, chusta na biodrach i na głowie. Nigdy jednak nie eksponowano samego brzucha, w Egipcie zabraniało tego nawet prawo.

Może warto wrócić do tradycji, gdzie tajemnica znacznie bardziej kusiła mężczyzn i rozpalała im wyobraźnię, zwłaszcza jeśli chodzi o tajemnicę kształtu kobiecego brzucha czy krągłości biodra. Taniec brzucha był sposobem na wyrażenie swojej kobiecości, zatrzymywał widza z miejscu, fascynował ruchem, kobieta przy najmniejszym ruchu nadgarstka czy ramion emanowała erotyzmem…

Jak to wygląda w czasach współczesnych? Niech każdy sam odpowie sobie na to pytanie.

* żródło – wikipedia

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki