BACKPACKING, CZYLI PODRÓŻOWANIE DLA ODWAŻNYCH


Backpacking, czyli podróżowanie dla odważnych

Na pewno nie raz, w jakimś popularnym miejscu rzuciły wam się w oczy osoby wyróżniające się dużymi plecakami i sprawiające wrażenie że wszystko co im potrzebne mają na sobie. A może zabieraliście kiedyś autostopowiczów? Albo sami jesteście kimś takim? Taki sposób podróżowania, dziś już coraz powszechniejszy, od relatywnie nie dawna jest czymś oczywistym. Kiedyś, choć nawet i dzisiaj w niektórych rejonach świata, osoba tak podróżująca budziła niezłą sensację.Backpacking jako forma podróży i spędzania czasu sam w sobie jest ciekawym zjawiskiem ze swoją własną specyfiką i historią, którą spróbujemy wam przybliżyć.

Co to jest backpacking i na czym polega?

Mianem tym określamy sposób podróżowania stawiający na dużą samodzielność i poszukujący doznań spoza turystycznego mainstreamu, gdzie nie bez znaczenia jest również kwestia ekonomiczna. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego plecak, co już samo w sobie dobrze oddaje czym jest backpacking. Jest to oczywiście podróżowanie w większości na własną rękę, z tylko najpotrzebniejszymi rzeczami w torbie lub plecaku.Korzystając z publicznej komunikacji lub autostopu, tanich linii lotniczych oraz śpiąc nierzadko w namiocie, hamaku lub tanim hostelu. Można tak nie tylko oszczędzić ale i zapewnić sobie niezapomniane wrażenia i cenny kontakt z naturą i innymi ludźmi, czego podróżowanie z biurem często nie zapewnia w odpowiednim stopniu. Charakteryzuje się on porzuceniem typowo turystycznych wygód na rzecz bardziej autentycznych doznań i doświadczania lokalnej kultury, przyrody, kuchni i wszystkiego co dane miejsce ma do zaoferowania. Wliczając w to również wszelkie niewygody jakie trzeba ponieść i traktując je jako część doświadczenia.

Historia, teraźniejszość i obecne trendy

Ludzie przez większość znanych nam historycznych czasów nie podróżowali dla własnej przyjemności. Porzucenie własnej wioski lub osady i udanie się na wędrówkę było bardzo ryzykowne i robione tylko w ostateczności. Za w pewnym sensie prekursorów “osobistych wędrówek” można by uznać pielgrzymów, w Europie nie bez powodu kojarzonych głównie ze średniowieczem i miejscami takimi jak Santiago de Compostela. Ciekawym zwyczajem był też tak zwany “Grand Tour” czyli popularna w XVIII wieku podróż, na którą to wyruszali ówcześni młodzi arystokraci aby zdobywać obycie i wiedzę o świecie. Jeżeli zaś chodzi o obecnie obserwowane zjawisko to jego korzeni można się upatrywać w latach 60 i w ruchu hippisowskim. Swobodne podróżowanie, kojarzone z wolnością dobrze wpasowywało się w filozofię Hippisów, którzy w dużej skali wyruszali przede wszystkim do Indii. The Hippie Trail, czyli trasa prowadząca z Europy do Indii przez Turcję i Iran stała się bardzo popularna a ludzie wyruszali nią,nierzadko bez planu i pieniędzy, szukając przygód, wolności i duchowych doznań oraz… dostępu do narkotyków. Dzisiaj backpakerstwo rzadko komu kojarzy się z hipisami, a wizerunek podróżnika z plecakiem przeszedł duże zmiany i dostosował sięjuż do nowych czasów. Rzeczy takie jak telefon z nawigacją,powerbank, profesjonalne ubranie na trudniejsze trasy są standardem. Na świecie wykreowały się kierunki i miejsca które zdobyły dużą popularność wśród backpackerów, głównie ze względu na łatwość podróżowania, atrakcyjność i relatywnie nieduże koszty. Azja południowo-wschodnia z krajami takimi Wietnam, Kambodża, Indonezja a przede wszystkim Tajlandia są obecnie topowym kierunkiem dla ludzi podróżujących na własną rękę. W stolicy tej ostatniej, Bangkogu, jest nawet najbardziej znana backpackerska ulica na świecie, słynąca z tego że odwiedzają ją ludzie z Zachodu szukający przygód. Mowa o Khao San Road, gdzie wcześniej lub później trafiają prawie wszyscy odważniejsi turyści podróżujący po tamtym rejonie. Bliżej geograficznie położone i bardzo popularne wśród backpakerów z Polski są ostatnimi laty względnie niedrogie Bałkany i Gruzja. Warto również nadmienić Islandię, która swoją fenomenalną naturą ostatnio sporo Polaków.

Dla kogo jest podróżowanie z plecakiem?

Można powiedzieć, że dla każdego kto lubi. Obecnie dostępność świata tak się zwiększyła że ten sposób podróży, przy odpowiednich chęciach, jest dostępny dla zdecydowanej większości ludzi z zachodu. Jednak odpowiednie cechy charakteru jak trochę odwagi oraz otwartość na świat i doznania są potrzebne. Taka osoba musi też być skłonna poświęcić swoją wygodę i czas.Każdy więc kto ceni sobie wolność, poznawanie innych kultur, kontakt z naturą i ludźmi może spróbować własnych sił w backpakerstwie.

- Koszyk
- Moje konto
- Regulamin
Lokaah
Trakt Św. Wojciecha 395, 80-007 Gdańsk
woj. pomorskie
tel. 513 502 028
sklep@lokaah.pl
Projekt i wykonanie
Projektowanie grafiki